Astroromantik

Небо в листопаді і грудні буде нас приємно дивувати яскравими спалахами двох метеорних потоків ("зорепади").
16-17 листопада - максимум метеорного потоку Леоніди, але повноцінним спостереженням завадить майже повний Місяць. За прогнозом може бути до 15 метеорів за годину.
Потік характерний дуже швидкими білуватими метеорами, що влітають в атмосферу Землі зі швидкістю 71 км/с. Швидше, ніж у серпневих Персеїд, популярного літнього метеорного потоку.
Період активності Леонід: 6 - 30 листопада.
13-14 грудня нічне небо буде прикрашати щорічний і дуже потужний метеорний потік Гемініди. За умови ясного і темного неба під час піка зорепаду зазвичай видно близько 120 метеорів на годину. Але, нажаль, в цьому році Місяць яскравим світлом також буде трохи заважати помилуватись цим явищем. Але все ж таки, рекомендую під час вечірніх прогулянок у вечори близько до 13 грудня споглядати в небо. Метеори зазвичай виглядають жовтими та не так швидко рухаються по небу, як у Персеїд і Леонід. Швидкість метеорів 35 км/с.
Період активності: 4–17 грудня.
«Всесвіт у кишені» (Шлях до всесвіту) повідомляє:
Метеорний потік Леоніди може виявитися несподівано активним.
Леоніди відомі найпотужнішими метеорними штормами з усіх коли-небудь зафіксованих в історії. Сам потік повʼязаний з кометою 55P/Темпеля-Туттля, що рухається вельми видовженою орбітою, повертаючись до Сонця кожні 33,8 років, і залишаючи за собою рій частинок.
У 1833 році жителі Північної Америки спостерігали надзвичайну «метеорну зливу» - близько 240000 за 9 годин! Просто геть усе небо у яскравих розчерках! Доволі потужні шторми Леонідів спостерігалися також у 1966 та 1999-2001 рр.
У більшості випадків цей потік показує ZHR від 10 до 15 під час максимуму, що прогнозується на 17-18 листопада. Але нещодавні розрахунки показали, що 14-15 листопада Земля мала зустрітися з частинками потоку, викинутими ще в 1633 р., а це було причиною шторму у 2001 р. Поки що звітів про спостереження знайти не вдалося.
Ще одне підвищення активності очікується 19-20 листопада, і воно повʼязане з викидом пилу 1733 року. На жаль, потік здебільшого спостерігається у другій половині ночі, а в той час цього року Місяць буде майже повним, що заважатиме спостереженням.
Якась спеціальна техніка, або телескоп, не потрібні для спостережень метеорів.
По матеріалам:
www.facebook.com/vladmir.kazhan
suspilne.media/
youtube.com/@SuspilneNews
t.me/universeinthepocket

5 months ago | [YT] | 8