Astroromantik

Цікава структура на поверхні Місяця. На південно-східному березі Моря Хмар лежить поруйнований 210-кілометровий кратер, що має лише неофіційну назву — «Древній Табіт» (англ. Ancient Thebit). Він містить дуже цікаву "Пряму Стіну".

Пряма Стіна (лат. Rupes Recta) — лінійний уступ на Місяці (22°06′ пд.ш. 7°48′ з.д.). Латинська назва уступу означає "Пряма скеля", але його часто називають "Пряма Стіна". Популярний об'єкт спостереження астрономів-аматорів.

Стіна має довжину 120 км, ширину 2-3 км і висоту 240-300 м. Таким чином, насправді її ухил відносно невеликий. При освітленні з протилежного боку вона навпаки виглядає яскравою, а при високому Сонці її майже не видно.

Приблизно на 8-й день після молодика, коли Сонце висвітлює Пряму Стіну під косим кутом, вона відкидає широку тінь.

На південному краю Стіни знаходиться група пагорбів, відома як «Оленячий Ріг» (англ. Stag's Horn). Астроном Гюйгенс порівнював їх із ефесом меча, «клинком» якого є сама Стіна. Офіційної (затвердженої МАС) назви цих пагорбів немає.

Пряма Стіна з'явилася під час опускання поверхні Моря Хмар з її західного боку, але деталі цього залишаються невідомими. Були висловлені припущення про просідання морських базальтів під дією власної ваги, про вплив удару, що утворив басейн Моря Дощів, або можливого підйому речовини мантії під Океаном Бур, а також інші гіпотези. Моделювання 2013 року, засноване на рельєфі уступу, показало, що усунення порід триває до глибини близько 42 км, а його максимальна величина становить близько 400 м.

Із моїх розрахунків вийшло, що мені вдалося знову вийти на рівень роздільної здатності порядком 300 метрів місячної поверхні на піксель зображення. І найменші кратери, які добре помітні на знімку мають розмір там на Місяці приблизно 1,5-2 км.

Фото зйомка проводилась через телескоп оптичної системи Шмідта-Касегрена (дзеркально-лінзовий) Celestron C8-A XLT. Апертура 203 мм, фокусна відстань 2000 мм.

Зйомка серій тисяч кадрів з автоматичною вибіркою найкращих по алгоритмам программи PIPP. Далі стекінг у AutoStakkert і обробка у RegiStax (вейвлети та ін.)

Photo © Astroromantik

5 months ago | [YT] | 152