Kanał opisujący globalne wydarzenia ze sfery geopolityki, stosunków międzynarodowych, ekonomii, technologii, które kształtują współczesny świat.
Disclaimer: Nie jestem doradcą/ekspertem finansowym, a treści zawarte na niniejszej stronie oparte są na osobistej opinii i doświadczeniu. Nie należy podejmować decyzji finansowych/inwestycyjnych wyłącznie w oparciu o treść materiałów zamieszczonych na tej stronie - ponosisz wyłączną odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje.
Good Times Bad Times Polska
W kraju i na świecie mundialowa gorączka. Przy okazji pojawiają się pomysły, żebyśmy i my spróbowali zorganizować mundial ze Skandynawamia, albo z Grupą Wyszehradzką, natomiast (to się niektórym nie spodoba) najbardziej realistyczny wariant potencjalnego mundialu to oczywiście opcja Polska+Niemcy.
Nowy format mundialu sprawia, że nawet Niemcy (mimo, że mają wymagane stadiony), miałyby logistyczny, regulaminowy (i budżetowy problem), żeby na coś takiego się porwać. Do tego sprawy nie ułatwia fakt, że w 2006 już mundial organizowały. Natomiast dorzucenie Polski poniekąd "zeruje licznik".
Wariant ze Skandynawami, czy z V4, oczywiście ustawia nas w roli lidera projektu, ale też drastycznie podnosi koszty. Musielibyśmy zapewnić 80 tysięcznik, którego nie potrzebujemy (bo żadne z tych małych państw nie będzie chciało go budować) + dociągnąć drugi stadion do 60k (zapewne Chorzów). Najpewniej również musielibyśmy zapewnić większość baz (a potrzeba aż 72 baz treningowych!). W opcji omawianej przez
@StadionyNet, wliczonych jest co najmniej kilka stadionów, które w ogóle nie istnieją (prawie wszystkie w CZ,SK,HU). x.com/StadionyNet/status/2066208315005161783
Nasze szanse o tyle rosną, ze nowy format mundialu to w tym momencie tak potężna piguła, że praktycznie żaden kraj świata w pojedynkę tego nie przełknie bez drastycznych kosztów, oprócz takich którzy kasą palą w piecu (Arabia).
Oczywiście Niemcy chcieliby zapewne, żebyśmy dali ze cztery stadioniki na kilka gier fazy grupowej i basta. Natomiast oczywiście nie powinniśmy się na to godzić. Albo to robić na poważnie, albo wcale. Nasze karty byłby na tyle mocne, że powinniśmy wówczas grać o mundialowy parytet(niemal) - choćby dlatego, że bez nas są małe szanse by Niemcy mundial tak szybko, ponownie dostali.
Potrzeba 14 stadionów, dlatego powinniśmy celować w wariant: 7+7 - 51/53 mecze (no chyba, że DE woleliby więcej stadionów, ale nie więcej meczów). Niemcy mieliby dodatkowo półfinały i finał (potrzeba stadionów 80k). Dla nas mecz otwarcia.
Z naszej strony byłby to najpewniej: Warszawa (gry do ćwierćfinału), Śląski (gry do ćwierćfinału), Gdańsk, Wrocław, Poznań, Łódź (40k dla Widzewa na luźno się kalkuluje), Kraków (przebudowa/nowy stadion o którym mówił Królewski).
Niemcy sobie wybiorą co tam chcą, opcji mają mnóstwo.
I teraz - czy warto?
Moim zdaniem - warto.
Po 1) w takim scenariuszu koszty się pojawią, ale nie będą koszty gargantuiczne i będą w naszym zasięgu. To nie budowa osiemdziesięciotysięcznika za np. za 3mld zł, który potem przez 99% będzie straszył pustkami.
Koszty będą głównie adaptacyjne, organizacyjne i logistyczne. Zapewne przebudowy będą koniecznie, lub nawet budowy nowych stadionów - Kraków i Łódź. Jednak w obu przypadkach ma to fundamenty komercyjne na przyszłość. Poza tym, minie 30 lat(!) odkąd te nasze stadiony powstawały (na euro) - to będzie idealna szansa by tchnąć w nie drugie życie i je odświeżyć.
2) Moja generalna refleksja jest taka, że w dobie AI sport, sztuka, turystyka - wszystkie 'namacalne', tworzone przez ludzi, dla ludzi, dziedziny życia tylko zyskują. Z resztą już to widać np. po naszej ekstraklasie, która bije rekordy popularności. Piłka nożna również cały czas rośnie bo ludzie pragną prawdziwości, rywalizacji, nieprzewidywalności, 'analogowości'. Druga strona tej monety jest taka, że ludzie mają więcej zasobów (a tym samym więcej czasu) szukają innych bodźców/wrażeń - i kierują to np. w stronę piłki nożnej. Ergo mundial nie będzie tracił na znaczeniu, wręcz przeciwnie.
3) Oczywiście ciężko jest 'zważyć' korzyści płynące z takiej imprezy, zważywszy że doraźny bilans netto będzie ujemny. Natomiast nie deprecjonowałbym takich momentów. Euro 2012 to o wiele inna skala, ale nawet i to wydarzenie tchnęło w naród nowy implus, a i reklama/wrażenie dla reszty Europy była wyraźna. Kto wie ile osób, w trakcie takie wydarzenia zmieniło o nas zdanie i np. przyjechało do nas potem 5 razy na wakacje lub zbudowało nowe kontakty biznesowe oceniając PL jako 'ucywilizowane'.
Mundial 2046 może zaznaczyć kolejny etap - wyjście z gospodarek 'wschodzących' i wejście do pierwszej ligi narodów (co parytet organizacyjny z Niemcami poniekąd by pokazywał). Może też budować mosty między narodami (z kilka nowych z Niemcami by nie zaszkodziło) i budować narrację o polsko-niemieckim rdzeniu Europy. Do tego dochodzi oczywiście budowanie naszego 'soft power', które dzisiaj organicznie i tak rośnie, z uwagi choćby na naszą dobrą opinię na świecie.
Oczywiście nie chodzi o propagandę, i za tym musiałaby już wówczas stać realna siła. Natomiast nawet przyjmując obecne trendy w 2046 możemy być na nominalnym poziomie 70/80% PKB per capita niemieckiego, a w PPP nawet 100%.
Dlatego na końcu być może największą korzyścią byłoby przełamywanie słynnych 'map mentalnych' we własnym narodzie. Nie musimy się niczego wstydzić, dajemy radę i możemy organizować MŚ na równi z Niemcami.
Wg mnie lepszy pomysł, niż Igrzyska Olimpijskie.
btw. dzisiaj kolejny odcinek ;)
1 week ago | [YT] | 1,463
View 295 replies
Good Times Bad Times Polska
Pojawiają się pytania o tłumaczenie komentarza o Wołyniu na kanały angielski i ukraiński.
Zastanawiałem się nad tym i uznałem to za zły pomysł. Tekst był pisany pod polską widownię i pod polskie zrozumienie (i wrażliwość) względem tej sprawy. Przejście po argumentach było pobieżne, bo my to generalnie rozumiemy.
Żeby to poszło na kanale globalnym, i w szczególności, na kanale ukraińskim/rosyjskim należałoby to napisać zdecydowanie bardziej kompleksowo i rozprawić się z wyprzedzeniem z większą ilością zarzutów (bo pada więcej względem postawy AK, Piłsudskiego, czy niszczenia ukraińskich cmentarzy). Temat na pewno do rozważenia na przyszłość.
2 weeks ago | [YT] | 1,298
View 206 replies
Good Times Bad Times Polska
Z okazji startu naszego merchu ogłaszamy konkurs na najciekawszy proponowany temat odcinka. Zwycięzca (lub zwycięzcy) otrzyma fanty GTBT, no i jest spora szansa, że zrobimy te tematy ;)
merch dostępny na: sklepgtbt.com/
*informowałem o tym na końcu wczorajszego odcinka, ale daję znać jeśli komuś by umknęło, a chciał wziąć udział
2 weeks ago | [YT] | 338
View 126 replies
Good Times Bad Times Polska
Jutro wysyłamy pierwsza partię:)
sklepgtbt.com/
1 month ago | [YT] | 304
View 30 replies
Good Times Bad Times Polska
Hej, poniżej pierwsze prawdziwe Q&A od początku kanału, w którym wchodzę za kulisy powstania i nie tylko. Wypuściliśmy też kilka naszych produktów. Jak ktoś jest ciekaw, zapraszam!
sklepgtbt.com/
1 month ago | [YT] | 44
View 1 reply
Good Times Bad Times Polska
hej! z okazji okrągłego jubileuszu 563 389 subskrybentów planuję Q&A, ostatnie było chyba przy 10k, więc rychło w czas!
Jeśli masz jakieś pytanie i chciałbyś dowiedzieć się o nas nieco więcej - śmiało zostaw pytanie w komentarzu. Pełna dowolność, niekoniecznie musi być geopolityka ;)
1 month ago | [YT] | 1,006
View 191 replies
Good Times Bad Times Polska
Izera umierała i rodziła się już kilka razy, ale może ta saga w końcu dobiegnie końca.
Poland's EMP teams up with Foxconn to build EV manufacturing hub - www.reuters.com/world/asia-pacific/polands-emp-tea…
Dobry dzień dla Izery, więc warto przypomnieć, dlaczego jest to projekt wart realizacji.
1 month ago | [YT] | 107
View 19 replies
Good Times Bad Times Polska
Dzisiaj nic nie zrobiłem, bo robiłem to :s
3 months ago | [YT] | 44
View 2 replies
Good Times Bad Times Polska
Nie wiem, czy ktokolwiek tu zagląda, ale może będziemy tu coś wrzucać od czasu do czasu :)
in the making
3 months ago | [YT] | 6,547
View 167 replies
Good Times Bad Times Polska
Wiele się dzieje, a sytuacja jest rozwojowa, więc pierwsze podsumowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie od nas pojawi się w poniedziałek.
Natomiast dzisiaj wrzucimy materiał, który myślę, poniekąd ułatwi oczekiwanie.
3 months ago | [YT] | 696
View 22 replies
Load more